NÁRŮST HOSPITALIZOVANÝCH S COVID-19: ČČK BUDE ZNOVU ŠKOLIT DOBROVOLNÍKY PRO NEMOCNICE A SOCIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ

29.11.2021

Český červený kříž znovu začíná, s ohledem na sílu epidemie COVID-19, školit dobrovolníky pro práci ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních a vyzývá veřejnost, aby se do těchto kurzů přihlásila.

Během loňského podzimu a letošního jara pořádal ČČK kurzy pro dobrovolný pomocný personál ve zdravotnictví či sociálních zařízeních nazvaný Základy moderního ošetřovatelství v praxi, kterým prošlo několik tisíc dobrovolníků. Velká část z nich se pak skutečně uplatnila v lůžkových zdravotnických či sociálních zařízeních, další pečovali o své rodinné příslušníky.

Jde o jednodenní osmihodinový seminář, kde se dobrovolníci učí zejména praktickým dovednostem jak komunikovat s nemocným, jak s ním manipulovat na lůžku, jak lůžko upravit, jak takového člověka nakrmit, poskytnout mu osobní hygienu apod. Jde o elementární, ale nezbytné dovednosti.

Od absolventů se nečeká, že by nahradili profesionální zdravotníky. Mohou jim ale velice významně odlehčit. Profesionální zdravotník pak může obsluhovat více nemocných, než kdyby tyto dobrovolníky neměl.

Situace se v nemocnicích v posledních týdnech s nárůstem hospitalizovaných s COVID-19 zhoršuje. V České republice přibývají každým dnem pacienti s touto nemocí ve značném počtu. Proto ČČK tento kurz znovu aktivuje. Chceme znovu zapojit ty lidi, kterým není situace lhostejná.

Kurzy se v minulosti konaly na celkem 21 místech po celé České republice. Informace o aktuálních kurzech najde zájemce na www.zvladnemeto.cervenykriz.eu , kde se také může zaregistrovat. Kurzy jsou zdarma.

Registrovat se mohou i další dobrovolníci, kteří chtějí při pandemii pomáhat - ať již zdravotníci či jiní ochotní lidé. Kontaktovat mohou i přímo svůj Oblastní spolek ČČK.

Děkujeme všem, kteří pomohou.

Doc. Dr. Marek Jukl,  prezident ČČK 

Dr. Josef Konečný,  ředitel Úřadu ČČK