9. ZÁŘÍ 2023: SVĚTOVÝ DEN PRVNÍ POMOCI – PRVNÍ POMOC V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ

08.09.2023

Digitalizace se nevyhýbá ani tak lidské činnosti, jakou je poskytování první pomoci. Digitální svět je pro každého – a tak i první pomoc může být zpřístupněna všem – bez ohledu na jejich postavení nebo věk. Každý člověk má schopnost naučit se, jak zachraňovat životy a učinit prostředí, v němž žije, bezpečnějším. Zároveň digitální nástroje mnohem snadněji přijímají děti a mohou se tak první pomoc naučit interaktivním způsobem, vlastním tempem a ve vlastním čase.

Právě »První pomoc v digitálním světě« je mottem letošního Světového dne první pomoci, kterým je od roku 2000 druhá zářijová sobota. Světový den má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může v prvních minutách rozhodnout o životě a smrti člověka, ukázat, že první pomoc je vlastně jednoduchá a sdělit, jak a kde se ji naučit.

#WorldFirstAidDay

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce je největším školitelem první pomoci na světě – prostřednictvím svých 192 národních společností ročně předá dovednost první pomoci více než 20 milionům lidí celého světa. I pro Český červený kříž – součást Hnutí ČK&ČP – je výuka první pomoci po desítky let tradičním programem. Našimi kurzy projde 50 tisíc lidí ročně, od dětí až po dospělé. A posouváme ji i do digitálního světa: 

» letos jsme spustili inovovaný portál www.MladyZdravotnik.cz - návštěvníci se dozvědí, jakou pomoc poskytnout při úrazech nebo neúrazových stavech, jako jsou infarkt, mrtvice nebo epileptický záchvat. Správným postupům se děti mohou učit i pomocí kvízů, které otestují potřebné znalosti,

» v příštích týdnech spustíme novou mobilní aplikaci První pomoc, bude šířeji zaměřena a stávající uživatelé dostanou o přechodu na novou aplikaci oznámení. Ke stažení bude na našem webu.

I letos u příležitosti Světového dne pořádají naše oblastní spolky pro veřejnost ukázky poskytování první pomoci. Po celé republice pořádáme kurzy první pomoci - jsou dostupné každému, vybrat si vhodný kurz můžete na našem webu www.cervenykriz.eu/prvni-pomoc

Uměli byste i Vy první pomoc poskytnout?

Doc. Dr. Marek Jukl

prezident ČČK