Mistrovství světa ve vodním záchranářském sportu - Holandsko, září 2016

Mistrovství světa juniorů ve vodních záchranářských disciplínách, vypsané pro kategorii 1998-2001, se konalo od 8.9.2016 v Holandsku. Změřit své dovednosti přijeli například závodníci z Nového Zélandu, Austrálie, Kanady, Španělska, Hong Kongu, Jihoafrické republiky, Velké Británie, Argentiny, Německa a také z České republiky. V reprezentačním týmu České republiky odcestovali na toto mistrovství světa dva zástupci Mladé Boleslavi a naší Vodní záchrany - Kateřina Tancmanová, ročník 2001, a Michal Lhotka, ročník 2000.

Celé klání vypuklo slavnostním zahájením 8. 9. na pláži v městě Noordwijk. Disciplíny na moři byly seřazeny do dvou závodních dnů. Michal i Káťa se představili nejen v několika individuálních disciplínách, ale i ve štafetách české reprezentace. Po ukončení  dvoudenních závodů u moře následovala jednodenní pauza na přesun družstev do města Eindhoven, kde pokračovalo klání v plaveckém bazénu, pojmenovaném po známém holandském plavci Peteru van den Hoogenbandovi. Program závodů byl opět jako u moře rozdělen do dvou dnů.

Jak si vedli naši zástupci:

Michal v prvním dnu nejvíce zabojoval na plaveckém závodu v moři. V moři se Michal umístil na skvělém 13. místě a určitě je se svým umístěním spokojený. V juniorské kategorii bude ještě 2 roky, nabízí se tak velký prostor pro další zlepšení. V bazénových disciplínách Michal vybojoval 24. místo a 29. místo. Ve štafetách se naši reprezentanti probojovali do finále „B“ a obsadili 13., respektive 15. místo.

Pro Káťu to byly zatím největší závody ve světě vodní záchrany, představila se v individuálních disciplínách 200 m ploty (30. místo) a 100 m záchrana modelu s ploutvemi (34. místo). Ve družstvech beach relay 4 x 90 m vybojovaly dívky finále „B“ a celkové 14. místo. V bazénových disciplínách se opět podařilo juniorkám dostat do finále „B“ a získaly 15. ,respektive 16. místo.

Michal a Káťa si vyzkoušeli na tomto mistrovství světa mimo jiné boje i velmi těžkou individuální disciplínu zvláště pro stát, který nemá moře. Jedná se o tzv. Oceanman, respektive Oceanwoman, kde musí absolvovat 4 části závodu: mořský kajak, jízda na surfovém prkně, plavání a běh.  Oba dva vše zvládli a ještě si ji zopakovali jako členové družstva juniorů a juniorek české reprezentace, kde obsadili junioři 14. místo a juniorky 15. místo. Gratulujeme.

Osobní postřehy našich účastníků:

Michal:

„Závody na moři hodnotím kladně, jako hlavní disciplínu na moři jsem měl plavání. A to vyšlo ve všech startech na výbornou. Bohužel už ne tak výborně to dopadlo na bazéně. V individuálních startech jsem od sebe čekal lepší časy a s tím i lepší umístění. Naopak v každé štafetě jsme se dostali do B finále a pokaždé jsme vylepšili časy z rozplaveb. Co se týče ubytování, tak bylo velmi dobře zařízené relativně blízko závodišť. Poslední večer jsme si prošli centrum nočního Eindhovenu a užili na závěrečné párty.“

Káťa:

„Zahajovací ceremoniál provázela skvělá atmosféra, která vydržela až do konce závodů. Z plážových disciplín jsem byla nejvíce spokojená s oceanwoman štafetou, kde se mi podařila dohnat nemalá ztráta a přeplavat tým z Hongkongu. V dalších štafetách se nám podařilo dostat do B finále, což beru také jako úspěch. Na bazéně už jsem tak spokojená nebyla. V individuálních startech se mi moc nedařilo a očekávala jsem lepší výsledky. Chuť jsem si spravila při štafetách, kde se nám podařilo dostat dvakrát do B finále. Na závěr bych chtěla říct, že jsem si tyto závody užila a přivážím si cenné zkušenosti a nezapomenutelné zážitky.“